Міністр енергетики та вугільної промисловості України Ігор Насалик презентував плани щодо реформування та подальшого розвиту вугільної галузі в Україні та повідомив, що наступного тижня представить відповідні напрацювання на засіданні уряду. Максим Білявський.

Презентація відбувалась в рамках круглого столу «Актуальні питання вугільної галузі України: реформування, фінансування та безпека праці», який відбувся 24 березня 2017 року в Комітеті ВР з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки.

«Головним завданням є розв’язання проблеми збитковості шахт. Практично всі 33 державних підприємства у 2016 р. були збитковими. Однак три підприємства все ж таки виведено на відповідний рівень рентабельності. Саме тому виведення підприємств на рівень беззбитковості є ключовим завданням міністерства. З метою оптимізації роботи шахт та зменшення витрат, зокрема на утримання працівників, не задіяних у виробничому процесі, ми маємо намір створити Національну вугільну компанію. Проект відповідної постанови вже передано на розгляд уряду. Такі заходи дозволять, за попередніми підрахунками, зекономити 1,5 млрд гривень. Крім того, я достатньо оптимістично дивлюся на перспективи роботи галузі та підтримую пропозиції щодо подальшої приватизації шахт», - зазначив міністр.

Зокрема в плани щодо реформування вуглевидобування в Україні передбачають:

 - реформування структури палива відповідно до загального балансу електроенергії ОЕС України. У 2016 р. потреба у вугіллі - 26 575 тис. тонн, з березня до грудня 2017 р. буде необхідно - 19 985 тис. тонн;

 - до кінця 2017 року зменшити збитковість шахт;

«На початок 2016 р. всі без виключення державні шахти були збитковими. 3,2 млрд – це сума збитковості. Заборгованість по заробітній платні - 0,7 млрд, заборгованість по технічному переоснащенню - 0,9 млрд, заборгованість по державних рахунках - 15,8 млрд грн, дотації із держбюджету – 0, дотації на охорону праці – 0. На кінець 2016 р. три державні підприємства виходили на певну рентабельність, а непокриті збитки вже становили 2,3 млрд грн. На кінець 2017 р. ми хочемо вийти зі збитками порядку 0,4 млрд грн. Таким чином значно зменшиться збитковість», - розповів Ігор Насалик.

 - відповідно до нового кошторису реструктуризації державних шахт: зменшити кількість шахт з 33 до 26, при цьому виробництво продукції зросте з 5,8 млн до 8,7 млн тонн за рахунок модернізації, технічного переоснащення шахт та введення нових лав. В держбюджеті закладено 800 млн грн та передбачено 1 млрд грн кредитних коштів під державні гарантії;

Міністр наголосив: «Вугільна галузь завжди вважалася корупційною. Проте зараз ми вийшли на позицію, що вугільна галузь має перестати бути плацдармом відмивання грошей, а навпаки - забезпечувати енергетичну безпеку держави в умовах дефіциту вугілля. З року в рік об’єми фінансування, що направляються на вугільну галузь, не зменшуються. Величезні зловживання на рівні компаній, які, маніпулюючи системою Prozorro,створюють значні зловживання. Комусь дуже вигідно заробляти на тендерах, як у випадку «Селидіввугілля» або «Красноармійськвугілля».

 - створення належних та безпечних умов праці гірників, забезпечення їх засобами індивідуального захисту;

 - працевлаштування працівників державних шахт у зв’язку із закриттям.

Крім того, у своєму виступі міністр зауважив, що виробництво електроенергії за рахунок використання атомної генерації та гідроенергетики зросло на 4 млрд КВт-год, а навантаження на теплову генерацію зменшилось. Він також зазначив, що теплова генерація поступово зменшує використання вугілля антрацитової групи шляхом зміщення та переходу на спалювання вугілля газової групи: «В умовах надзвичайних заходів в енергетиці Міненерго збалансувало роботу енергосистеми та ініціювало проект постанови щодо заборони ввезення вугілля з території РФ з метою уникнення зловживань на ринку вугілля, а також звернулося до посольств країн, які видобувають вугілля марки «А», для розгляду можливості постачання вугілля до України. Й частина генеруючих підприємств уже уклали відповідні угоди».

Новини